Rwańska, Szwarlikowska

Jakie jest źródło pochodzenia nazw ulic Rwańska i Szwarlikowska. Skąd takie nazwy? Prof. Danuta Kopertowska w swojej książce „Nazwy miejscowe województwa radomskiego” napisała o nich jako nazwy ciemne, niejasne (str. 537). Takie nazwy ulic są w Radomiu. Ulica Rwańska jest także w Piotrkowie Trybunalskim.

Aby określić genezę takich nazw ulic jak Rwańska czy Szwarlikowska trzeba prześledzić ich historię (od kiedy funkcjonują), dawną i obecną ich topografię oraz stosunki własnościowe posesji przy nich położonych (może tu chodzi o ukształtowanie terenu lub nazwiska/przezwiska ludzi tam mieszkających?), a także okoliczne nazwy miejscowe (może prowadziły do miejscowości Rwańsk, Szwarlików?). Bez tej wiedzy nazwy te pozostaną „niejasne”.

Stanisław Dubisz