SIO

Dzień dobry, czy skrótowiec SIO (System Informacji Oświatowej) jest literowcem czy głoskowcem? Jak powinno się go odczytywać?

Przywołany w pytaniu akronim to tzw. skrótowiec literowy (literowiec). Skrótowce tego typu składają się z nazw pierwszych liter skracanego wyrażenia. Skrótowiec od nazwy własnej System Informacji Oświatowej odczytujemy jako [es-i-o]. Akcent pada na sylabie ostatniej. Skrótowiec się nie odmienia.

Adam Wolański