Sałatka

Sałatka
9.01.2019
9.01.2019
Dzień dobry!
Jaka jest etymologia słowa sałatka? To słowo brzmi tak jak byłoby „małą sałatą”, a przecież nie każda sałatka składa się z sałaty.

Z góry dziękuję za odpowiedź.
Sałatka jest przykładem wyrazu, którego znaczenie realne (czyli to, w którym słowo funkcjonuje) odbiegło od znaczenia etymologicznego (czyli tego, które wskazuje na jego pochodzenie). Początkowo bowiem sałatka (podobnie jak i sałata) oznaczała, oprócz rośliny, potrawę ‘z lada czego, sałatne zioła i insze rzeczy, które z octem i oliwą zimno jedzą’ (definicja ze Słownika języka polskiego S.B. Lindego, Lwów 1859, t. 5, s. 210). Była więc sałatka nazwą dania złożonego z sałaty z różnymi dodatkami, które z czasem ewoluowało do postaci współczesnej – potrawy jedzonej na zimno, składającej się z różnych elementów (warzyw, mięsa, ryb, kasz itd.) i sosu.
Warto tu dodać, że samo słowo sałata ma u swych źródeł łaciński czasownik salare ‘solić’, którego forma imiesłowu biernego była używana w wyrażeniu herba salata ‘solone zioła’. Liście ziół (a także warzywa), zakonserwowane w posolonej oliwie czy w posolonym occie, należały do menu mieszkańców starożytnego Rzymu.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego