Skąd się wziął gwizdek?

 
Skąd się wziął gwizdek?
12.11.2012
Witam.
Proszę o poradę w sprawie poprawności odpowiedzi dotyczącej wyrazu dźwiękonaśladowczego. Czy w zacytowanym fragmencie wiersza K. I. Gałczyńskiego: „to jest czajnik – prawda jaki śmieszny?/ z gwizdkiem” wyrazem dźwiękonaśladowczym jest wyraz gwizdek?
Z góry dziękuję za pomoc… pasjonatka… języka ojczystego:)
Pozdrawiam serdecznie
Alicja Górska-Szwed
Gwizdek służy do gwizdania, a słownik etymologiczny W. Borysia potwierdza, że gwizdać i spokrewnione z nim świstać to słowa o genezie dźwiękonaśladowczej. Nie należy sobie oczywiście wyobrażać, że to np. woje Mieszka I, naśladując gwizd wiatru, wymyślili słowo gwizdać. Jego korzenie są znacznie starsze, prześledzono je kilka tysięcy lat wstecz do tzw. języka praindoeuropejskiego, ale w porównaniu z historią ludzkiej mowy głębia rekonstrukcji językoznawczej jest niewielka. Słowa dźwiękonaśladowcze należą zapewne do najstarszych, co nie znaczy, że każda onomatopeja jest stara (por. „Pucu! pucu! chlastu! chlastu!” u Marii Konopnickiej, od pucować, a to z niemieckiego putzen 'czyścić', zapożyczone chyba dopiero w XIX wieku).
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Zapraszamy do udziału w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Pobierz e-book i bądź na bieżąco!

Zakamarki młodej polszczyzny.

Nie przegap swoich promocji i zniżek!
Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. G. Daimlera 2. Dane mogą być udostępniane na rzecz PZWL Wydawnictwo Lekarskie Sp. z o. o. oraz ePWN sp. z o.o. w celu ułatwienia Użytkownikowi założenia konta w serwisie tych spółek. Więcej informacji o zasadach przetwarzania danych, w tym przysługujących prawach, znajdziesz w Polityce Prywatności.
Wyślij

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2021"!