Skąd się wzięła szwaczka?

Witam!
Chciałabym się dowiedzieć, czy słowo szwaczka pochodzi od formy męskiej szwacz, czy od słowa szwy.
Szwaczka to nazwa kobiety zajmującej się zawodowo szyciem, inaczej: krawcowa. Z opisowego punktu widzenia można przyjąć, że jest to nazwa żeńska pochodna od rzeczownika męskiego szwacz, jak np. nauczycielka od nauczyciel. W analizie historycznej pojawia się jednak trudność, polegająca na tym, że słowniki nie rejestrują formy męskiej szwacz. Podobnie jak inne „kobiece” nazwy zawodów typu: cerowaczka, praczka, prasowaczka, wyszywaczka, tak i szwaczka nie ma męskiego odpowiednika nazwy wykonawcy zawodu, ponieważ panowie nie zajmowani się tymi pracami zawodowo. Dlatego należy przyjąć, że są to nazwy odczasownikowe, tzn. pochodne od cerować, prać, prasować, wyszywać. Rzeczownik szwaczka pochodzi od czasownika szyć (od niego też pochodzi szew, szewc, staropolski szwiec) Oboczności tematyczne szw-: szy- są spowodowane prasłowiańskimi procesami fonetycznymi.
Krystyna Długosz-Kurczabowa, Uniwersytet Warszawski