Skąd się wzięły niedźwiedzie?

Witam. Jaka jest etymologia rzeczownika niedźwiedź? Podejrzewam, że z czeskiego medved, ale nie bardzo potrafię „rozłożyć” ten rzeczownik na czynniki pierwsze: med to po czesku 'miód', zaś ved to 'przecież'; również w rachubę wchodziłoby czeskie veda 'nauka, wiedza'.
Byłbym wdzięczny za sprostowanie moich domysłów. Pozdrawiam.
Pana domysły, że niedźwiedź nie jest formą pierwotną, są słuszne. W okresie staropolskim ten wyraz miał postać miedźwiedź – tak jeszcze pisał Mikołaj Rej. Podobnie jest w innych językach słowiańskich, a w prasłowiańskim był to wyraz o przejrzystej strukturze słowotwórczej mědv-edь i znaczył 'miód jedzący; miodojad'. Najprawdopodobniej zastąpił on jakąś wcześniejszą nazwę, która stanowiła tabu i wypowiedziana w nieodpowiednim momencie mogła spowodować pojawienie się groźnego zwierza. Dlatego też nadano mu eufemistyczną, słodką i niegroźną nazwę miedźwiedź.
Krystyna Długosz-Kurczabowa, Uniwersytet Warszawski