Skrót odp.

Czy w zapisie skrótu słowa odpowiedź w zadaniu matematycznym należy stosować podwójny znak interpunkcyjny, czyli jak powinno być odp.: czy odp:

Skrót wyrazu odpowiedź wymaga kropki (por. odp.). Jeśli skrót ten występuje w funkcji nagłówka, po którym należy umieścić właściwą odpowiedź, można po nim postawić dwukropek. Dochodzi wówczas do zbiegu dwóch znaków interpunkcyjnych. Kropka należy do skrótu, a dwukropek zapowiada wyjaśnienie określonego zadania, por. np.

Zadanie 1. Dzieci z klasy IIa zbierały liście na bukiet. Zebrały 10 liści dębu, 4 liście kasztanowca, 2 liście klonu i 4 liście brzozy. Ile liści zebrały dzieci?

Odp.: ……... .

A w kluczu do zadań:

Zadanie 1. Odp.: 20.

Adam Wolański