Skrót r. w prasie

Szanowna Redakcjo,

czy przyjęcie następującego zapisu dat, który się konsekwentnie stosuje (np. w gazecie) można uznać za poprawne?

- Jeśli występuje pełna data (dzień.miesiąc.rok) lub tylko miesiąc i rok, wtedy na końcu jest skrót "r.", np. "23 listopada 2019 r."; lub "listopad 2019 r."

- Jeśli nie występuje konkretna data, a sam rok razem z np. porą roku lub bez, wtedy zapis całego słowa "rok", np. "jesień 2019 roku" lub "2019 rok".

Adam Wolański w książce "Edycja tekstów" pisze, że należy dla całego tekstu przyjąć jeden zapis i konsekwentnie go stosować, czyli zawsze zapisywać wyłącznie skrót lub wyłącznie pełne słowo. Czy jednak można przyjąć alternatywny zapis w zależności od kontekstu?

Cechą stylu edytorskiego tekstów prasowych jest nasilona obecność wszelkiego typu skrótów i skrótowców. Zgodnie z normami edytorskimi powinny być one stosowane konsekwentnie. W przywołanym w pytaniu przypadku konsekwencja oznacza stosowanie skrótu graficznego r. zawsze z datą roczną wyrażoną cyfrowo, ponieważ to ona stanowi zasadniczy kontekst semantyczny dla skrótu. Postępujemy tak niezależnie od tego, czy dacie rocznej towarzyszy określenie pory roku, kwartału, miesiąca lub dnia i miesiąca. Zapisy typu: 23 listopada 2019 r. lub listopad 2019 r., ale: jesień 2019 roku lub 2019 rok stanowią innowację edytorską, która nie jest uzasadniona funkcjonalnie. A więc należy ją traktować jako błąd.

Adam Wolański