Skrót zam.

Dzień dobry, w starym rejestrze znalazłam nazwiska kobiet opatrzone skrótem „zam.”, np. Kowalska zam. Nowak, co dokładnie znaczy ten skrót? Przypuszczam, że „zamężna” lub „za mężem”. Pozdrawiam

Skrót zam. oznacza: zamężna. Stosuje się go w pracach historycznych, kiedy opisuje się działalność kobiety prowadzoną w okresie przed zamążpójściem, por. np.

  • Jagielska Irena (19242006), ps. „Ewa”, zam. Nowak, kurierka sztabu Okr. Pom. AK, następnie DSZ i Zrzeszenia „WiN”.
Adam Wolański