Spis załączników w piśmie urzędowym

Szanowni Państwo,

proszę o poradę, jak pod treścią pisma urzędowego wyliczać załącznik, który został już wymieniony w treści tegoż pisma? Czy konieczne jest powtarzanie jego nazwy, czy wystarczy informacja w rodzaju „załącznik wymieniony w treści pisma - k. 1”?

Szanowny Panie,

spis załączników na końcu pisma urzędowego nie jest przeznaczony wyłącznie dla bezpośredniego adresata dokumentu, który zapoznaje się z jego treścią. Na różnych etapach obiegu dokumentów w strukturze danej instytucji pisma przechodzą przez ręce pracowników biur podawczych czy sekretariatów. Osoby te powinny mieć możliwość łatwego sprawdzenia kompletności dokumentacji, w tym załączników, bez konieczności odwoływania się do treści samego pisma. Dlatego też spis załączników stanowi wydzielony typograficznie element w strukturze pisma i powinien zawierać – oprócz numerów określających liczbę załączników – takie tytuły czy nagłówki, jakie widnieją na dołączanych do pisma głównego dokumentach.

Łączę pozdrowienia

Adam Wolański