Stankowizna

Szanowni Państwo,

uprzejmie proszę o informację na temat pochodzenia nazwy Stankowizna (dawniej wieś, obecnie ulica w Mińsku Mazowieckim).

Szanowny Panie,

nie udało mi się dotrzeć do źródeł dotyczących nazwy tej konkretnej miejscowości (a obecnie ulicy), ale można z dużą dozą prawdopodobieństwa przypuszczać, że pochodzi ona od skróconej formy imienia Stanisław: Stanek. Różnorakie postaci tego popularnego imienia (Stan, Stanek, Stanisz, Stano itd.) stały się podstawami wielu nazw miejscowych (np. Stanin, Stanowo, Staniki, Stanek) oraz nazwisk (np. Staniszewski, Stankiewicz, Staniasz). Przyrostek -(ow)izna jest używany do tworzenia nazw miejscowych, np. Pelcowizna 'ziemia Pelca' (podobnie zresztą jak ojczyzna 'ziemia ojca').

Z pozdrowieniami

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski