Świat a ludzie!

Szanowni Państwo,
w moim domu posługujemy się często określeniem świat a ludzie. Oto kontekst: Na pewno się wyrobimy. Dwie godziny na dojazd tam to świat a ludzie!. Osobę spoza mojej rodziny zadziwiło to powiedzonko. Zastanawiam się, czy to jakiś nasz familiolekt.

Z wyrazami szacunku i najlepszymi życzeniami świątecznymi!
Czytelnik
Świat a ludzie (używany też w formie świat i ludzie) to frazeologizm mówiący o tym, że czegoś jest wystarczająco dużo lub nawet za dużo. Wyrażenie to (w postaci ze spójnikiem i) rejestruje Inny słownik języka polskiego PWN pod red. M. Bańki (Warszawa 2000, t. II, s. 792). Zastanawiająca jest motywacja tego powiedzenia – zapewne powstało ono w wyniku wyobrażenia świata i ogółu ludzkości jako zbiorów, które zawierają w sobie tyle wszystkiego, ile człowiek potrzebuje, by zrobić to, co ma zrobić.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski