Szukamy rymu

Dzień dobry!

Chciałem zapytać czy wyrażenie „tylko psy psują gry” zawiera rym? Mamy z kolegą spór odnośnie tej kwestii. Ja twierdzę, że to się rymuje, a on że nie.

Pozdrawiam!

We frazie (bo nie jest to wyrażenie) tylko psy psują gry mamy jeden rym: psy – gry. Jest to rym: 1) męski (oparty na akcencie oksytonicznym); 2) ubogi (nie ma wielu współbrzmień, por. też: te – swe, mi – śni); 3) banalny (inaczej częstochowski, por. też: dal – żal). Układ rymu we frazie jest wewnętrzny, ponieważ obejmuje wyrazy znajdujące się w obrębie jednego wersu, por. też: Z chaty poprzez kwiaty wybiega dziewczyna (B. Leśmian, Zielony dzban).

Adam Wolański