Tylko nie rób plotek!

Witam,
mam takie pytanko: co to znaczy, że ludzie lubią „plotki”. Bo często słyszę, jak ktoś mówi: „Tylko nie mów, żeby nie było plotek!”. A ja nie wiem, o co chodzi, i dlatego nie wiem, jak mam z kimś porozmawiać, żeby rzeczywiście nie narobić tych „plotek”. Proszę o odpowiedź na mojego maila.
Magda.
Ludzie lubią plotkować, właściwie każde słowo może stac się początkiem plotki. Żeby nie „narobić plotek”, musiałaby Pani nic nie mówić, ale jest to trudne i mało praktyczne. W praktyce więc najlepiej nie mówić ludziom o tym, o czym sami nie chcielibyśmy, żeby mówili. Zwłaszcza gdy dotyczy to naszych bliźnich.
Mirosław Bańko, PWN