Tzw. zero wiodące w stylu urzędowo-kancelaryjnym

Dzień dobry,

jestem urzędniczką, nurtuje mnie niepewność dotycząca zapisu dzisiejszej daty w pismach urzędowych: 1 września 2020 r., czy 01 września 2020 r.?

Serdecznie dziękuję za pomoc i pozdrawiam.

Magda K.

W pisowni tekstów należących do języka ogólnego umieszczanie tzw. zera wiodącego przed cyfrą oznaczającą dzień jest zbyteczne. Natomiast w dokumentach urzędowych, umowach itp. zerem wiodącym poprzedza się cyfry oznaczające pierwsze dziewięć dni miesiąca w celu utrudnienia sfałszowania daty przez wstawienie dodatkowej cyfry na początku zapisu.

Adam Wolański