Ucz się, ucz…

Dzień dobry!
Chciałabym dowiedzieć się, jakie przysłowie odpowiada w języku polskim przysłowiu: „Repetitio est mater studiorum”. Bardzo dziękuję za odpowiedź!
Serdeczne pozdrowienia z Węgier!
Á. P. Éva
Dokładnego odpowiednika chyba w polszczyźnie nie mamy. Mamy przysłowie, które zachęca do nauki: „Ucz się, ucz, bo nauka to potęgi klucz”, i jego szyderczą wersję: „Ucz się, ucz, a garb ci sam wyrośnie”. Czy w języku węgierskim jest inaczej?
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski