Uczył Marcin…, ale… z ręką w nocniku

Chciałbym prosić o wyjaśnienie znaczenia dwóch powiedzeń – Uczył Marcin Marcina i obudzić się z ręką w nocniku.
Dziękuję.
Powiedzenia Uczył Marcin Marcina (czasem rozszerzane o zdanie a sam głupi jak świnia) używamy w stosunku do kogoś, kto poucza innych, choć sam nie ma stosownej wiedzy bądź odpowiednich umiejętności.
Potoczny frazeologizm obudzić się z ręką w nocniku znaczy ‘zorientować się zbyt późno w niekorzystnej sytuacji, gdy już nie można jej zmienić’.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski