Udzielać daru

Dzień dobry!

czy zwrot 'udzielać daru' jest niepoprawny? Na pewnym forum rozgorzała dyskusja o to, czy daru można udzielać. Słownik poprawnej polszczyzny PWN nie odnotowuje, że to błędne zestawienie, w języku kościelnym sformułowanie to się pojawia zarówno w tekstach świeckich, jak i w Modlitwie do Ducha Świętego. Czy zatem Duch Święty nie ma prawa udzielać daru proszącym?

Pozdrawiam

Szanowna Pani,

język religijny (tak jak każda odmiana języka) rządzi się swoimi prawami – ma własną frazeologię, nieznaną w innych odmianach i stylach. Zwrot udzielać daru jest elementem tego specyficznego języka, zresztą wcale nie niezgodnym z normą języka ogólnego. Jednym ze znaczeń czasownika udzielićudzielać jest 'umożliwić (umożliwiać) uzyskanie czegoś; zapewnić (zapewniać) coś komuś': Udzielić komuś gościny, schronienia. Udzielić pierwszej pomocy. Udzielić błogosławieństwa. Udzielić ślubu (definicja i przykłady użycia pochodzą z Wielkiego słownika języka polskiego ze słownikiem wyrazów bliskoznacznych PWN). Dar wchodzi więc w zakres jego łączliwości.

Z pozdrowieniami

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski