Udzielać daru

Udzielać daru

27.07.2022
27.07.2022

Dzień dobry!

czy zwrot 'udzielać daru' jest niepoprawny? Na pewnym forum rozgorzała dyskusja o to, czy daru można udzielać. Słownik poprawnej polszczyzny PWN nie odnotowuje, że to błędne zestawienie, w języku kościelnym sformułowanie to się pojawia zarówno w tekstach świeckich, jak i w Modlitwie do Ducha Świętego. Czy zatem Duch Święty nie ma prawa udzielać daru proszącym?

Pozdrawiam

Szanowna Pani,

język religijny (tak jak każda odmiana języka) rządzi się swoimi prawami – ma własną frazeologię, nieznaną w innych odmianach i stylach. Zwrot udzielać daru jest elementem tego specyficznego języka, zresztą wcale nie niezgodnym z normą języka ogólnego. Jednym ze znaczeń czasownika udzielićudzielać jest 'umożliwić (umożliwiać) uzyskanie czegoś; zapewnić (zapewniać) coś komuś': Udzielić komuś gościny, schronienia. Udzielić pierwszej pomocy. Udzielić błogosławieństwa. Udzielić ślubu (definicja i przykłady użycia pochodzą z Wielkiego słownika języka polskiego ze słownikiem wyrazów bliskoznacznych PWN). Dar wchodzi więc w zakres jego łączliwości.


Z pozdrowieniami 

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Zapraszamy do udziału w plebiscycie

MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2022!

Pobierz e-book i bądź na bieżąco!

WYRAŻAJ SIĘ... PO POLSKU!

Nie przegap swoich promocji i zniżek!
Zagłosuj
Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. Gottlieba Daimlera 2. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Państwu Prawach, znajdą Państwo w Polityce Prywatności.

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2022"!