W tak pięknych okolicznościach przyrody

W tak pięknych okolicznościach przyrody

7.01.2022

Dzień dobry, ciekawi mnie fraza  piękne okoliczności przyrody. O ile wiem słowa te padły z ust Jana Himilsbacha w Rejsie Marka Piwowskiego. A że niektóre dialogi "rejsowe" krążą od lat, tak i owo powiedzenie się przyjęło. Czy można je traktować poważnie i w świetle poprawności językowej używać "bezkarnie"? Proszę o opinię.

Jarek z Lublina

Szanowny Panie,

fraza w tak pięknych okolicznościach przyrody ma charakter żartobliwy i w zasadzie nie dotyczy zjawisk przyrodniczych, lecz stanowi lekko humorystyczny komentarz do jakiegoś wydarzenia, jakiejś sytuacji itd. (np. W tak pięknych okolicznościach przyrody wywinął orła, W tak pięknych okolicznościach przyrody przejdźmy na ty). Jest to poprawne, lecz przynależne do języka potocznego.

Od jakiegoś czasu fraza ta zatraca swój żartobliwy charakter i jest używana dosłownie, do scharakteryzowania krajobrazu (np. Zamieszkaj w tak pięknych okolicznościach przyrody – z reklamy dewelopera). To już jest mniej akceptowalne, przynajmniej tak długo, jak mamy świadomość jej pochodzenia (notabene, podobny los spotkał inny frazeologizm o żartobliwej proweniencji: i to by było na tyle, który obecnie coraz częściej jest używany „na poważnie”).


Z pozdrowieniami

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego