Wartałoby coś zrobić

Niektórzy mawiają: wartałoby (coś zrobić). Czy to jest zniekształcone w wymowie sformułowanie warto by, czy też istnieje/istniał w języku polskim czasownik wartać? Skądinąd do jakiej kategorii gramatycznej należy wyrażenie warto by?
O wartać pisał obszernie w naszej poradni dr Artur Czesak, prosimy zajrzeć do poradnianego archiwum. Warto by opisuje się dziś jako formę trybu warunkowego czasownika (tzw. niewłaściwego) warto, odmiennego tylko przez czasy i tryby.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski