Wcięcie akapitowe po formie adresatywnej

Szanowni Państwo,

czy po użyciu przecinka po zwrocie grzecznościowym na początku pisma (np. „Szanowni Państwo,”), dalszą część tekstu piszemy od nowego wersu z użyciem wcięcia akapitowego, czy bez tego wcięcia.

Z poważaniem

Forma adresatywna w funkcji zwrotu powitalnego w piśmie jest – z natury rzeczy – akapitem wyróżnionym (akapit niepełny, czasami złożony kursywą, czasami dopisany odręcznie itp.). Po tego rodzaju akapitach – podobnie jak po nagłówkach, tytułach i śródtytułach – nie ma konieczności wyróżniania kolejnego akapitu wcięciem. Oczywiście takie wyróżnienie nie może być uznane za błąd. W takiej sytuacji najlepiej jednak byłoby zastosować wcięcie i w formie adresatywnej, i w następującym po nim akapicie. Można byłoby zatem zalecić składanie tego rodzaju tekstów na dwa sposoby:

Szanowni Państwo,

tekst tekst tekst tekst tekst tekst tekst tekst tekst tekst tekst tekst tekst tekst tekst tekst tekst tekst tekst tekst tekst tekst tekst tekst tekst.

     Tekst tekst tekst tekst tekst tekst tekst tekst tekst tekst tekst tekst tekst tekst tekst tekst tekst tekst tekst tekst tekst tekst tekst tekst tekst.

albo

     Szanowni Państwo,

     tekst tekst tekst tekst tekst tekst tekst tekst tekst tekst tekst tekst tekst tekst tekst tekst tekst tekst tekst tekst tekst tekst tekst tekst tekst.

     Tekst tekst tekst tekst tekst tekst tekst tekst tekst tekst tekst tekst tekst tekst tekst tekst tekst tekst tekst tekst tekst tekst tekst tekst tekst.

Adam Wolański