Węgry i Włochy

Skąd wywodzą się nazwy Węgry i Włochy?
Węgier to spolszczona forma dawnej cerkiewnej nazwy *ągrin, *Wągrin, nadanej osobom z plemion uralskich, które w swej wędrówce na zachód znalazły się w IX w. środku Słowiańszczyzny. Ta nazwa – odpowiednio modyfikowana – przyjęła się we wszystkich językach europejskich (z wyłączeniem samych Węgrów, którzy pozostali przy własnej nazwie Magyar).
Włoch to również słowiańska nazwa członków niesłowiańskich plemion, przejęta od Niemców (którzy terminem Walh określali podbite przez siebie plemiona celtyckie). Z tego samego źródła wywodzi się nazwa Wołoch, przy czym w polszczyźnie przyjęły się obie formy i nastąpiło zróżnicowanie nazw Włoch – Wołoch.
Od nazw osób powstały nazwy państw (genetycznie były to formy B. lm.) Węgier – Węgry; Włoch – Włochy.
Krystyna Długosz-Kurczabowa, Uniwersytet Warszawski