Wieczysty

Jaka jest etymologia słowa wieczysty? Czy jest pokrewieństwo ze słowem wieczny?

Tak, przymiotniki te są ze sobą spokrewnione – oba powstały od rzeczownika wiek (można więc powiedzieć, że są „rodzeństwem”) i oba odnosiły się do tego, co trwa wieki, były synonimami (por. wieczysta sławawieczna sława). Obecnie wieczysty zawęził swój zakres użycia do kontekstów związanych z prawem (księga wieczysta, użytkowanie wieczyste).

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski