Wykrzyknik i pytajnik w nawiasie ((!), (?))

Dzień dobry,

czy wykrzyknik w nawiasie powinien być poprzedzony spacją: „w poradzie sprzed 20(!) lat przeczytałem” czy „20 (!)”?

Sprawa, o której pisze korespondent naszej Poradni, nie jest do końca skodyfikowana w normach edytorskich (ortotypograficznych). W praktyce spotyka się oboczne zapisy, przy czym ujawnia się tu wyraźna tendencja. Po elementach wyrażanych cyframi nawias z wykrzyknikiem lub pytajnikiem najczęściej przylega do tego rodzaju elementu, por. np.

  • 10(!) lat
  • w 825(?) r.
  • w latach 1037[?]–1082

Kiedy natomiast omawiane tu znaki w nawiasie stanowią komentarz metatekstowy do określeń słownych, najczęściej stosuje się spację, por. np.

  • Biblioteka Pisarzów (!) Polskich
  • tezę tę popierał niezbitymi (?) dowodami naukowymi

Kiedy jednak wykrzyknikowi towarzyszy określenie sic (łac. ‘tak’), to niezależnie od sposobu zapisu – cyfrowego czy słownego – stosuje się spację międzywyrazową, por.

  • przez australijskiego [sic!] filozofa i logika
  • w wieku 12 (sic!) lat

Normy interpunkcyjne zawarte w słownikach ortograficznych nie kodyfikują tego rodzaju zapisów eksplicytnie. W załączonych przykładach nawias z wykrzyknikiem czy pytajnikiem zawsze jest oddzielony spacją, lecz przykłady te obejmują wyłącznie zapisy słowne.

Adam Wolański