Wzięli i zamknęli

Szanowna Poradnio,

jaką funkcję pełni słowo wzięli w zdaniach typu „Wzięli zamknęli mi mój ulubiony klub” (tekst piosenki "Kwiatu Jabłoni"). Słowo wzięli jest tu bardziej wzmocnieniem słowa zamknęli niż czasownikiem, ale nie spotkałem się w słownikach ze sformułowaniem, że słowo wziąć może nie być czasownikiem?

Z poważaniem

Szanowny Panie,

zapewne chodzi o konstrukcję wziąć i coś zrobić (ze spójnikiem i): wziąłem i wyszedłem, wzięli i zamknęli, wzięła i umarła, wzięli i odjechali itd. (a nie: wziąć + coś zrobić, jak w przytoczonym przez Pana tekście: wzięli zamknęli). Wziąć jest tu jak najbardziej czasownikiem i nie jest to sprzeczne z tym, że pełni funkcję wzmocnienia następującego po nim czasownika.

Z poważaniem

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski