Za rok, czyli znów liczymy czas

Szanowna Poradnio,
czy określenie za rok może być synonimem, skrótem określenia za tym rokiem? W znaczeniu: ‘w przyszłym roku’ nieważne, który dzień. Jeśli nie, to uważam, że powinno takie znaczenie zostać dopisane do słownika dla przyimka za, gdyż takie określenie jest używane w codziennym języku. Jeśli nie ma w słowniku, to nie powinno się różnych sformułowań używać.
Żartobliwie mówimy czasami: Spotkamy się za rok, mając na myśli kilka tygodni, które dzielą nas od kolejnego stycznia. Nie jest to jednak użycie standardowe – za rok oznacza ‘za 12 miesięcy’, przy czym w języku potocznym jest to wartość raczej przybliżona niż dokładna. Jeśli ktoś mówi w czerwcu Spotkamy się za rok, to może mieć na myśli zarówno maj przyszłego roku, jak i lipiec, a oprócz tego – oczywiście – czerwiec.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski