Zakres liczbowy

Napisano w piśmie do mnie, że lokale 1 – 13 (jeden spacja myślnik spacja trzynaście) będą mieć wymieniane wodomierze. Czy autor, stawiając spację przed myślnikiem i po nim, chciał powiadomić, że chodzi o DWA lokale, tylko o numerze jeden i trzynaście, czy też o lokale OD 1 DO 13, a więc 1, 2, 3, 4... do 13 włącznie?

Czy potwierdzicie Państwo, że istnieje zasada, że jeśli jest spacja przed i po myślniku w takich zapisach, to chodzi TYLKO o DWA numery czegoś (mieszkań, etc)? Uprzejmie proszę o rozstrzygnięcie. Być może nie posłużyłam się nazwami „dywiz”, „półpauza” itd – nie jestem ekspertem.

Z szacunkiem

Katarzyna

Szanowna Pani,

nie ma takiej zasady w polskim edytorstwie. Spacje wokół znaku zakresu – bez względu na to, czy jest to dywiz (np. 1-13), półpauza (np. 1–13), czy też kreska liczbowa (np. 1‒13) – są zwykłym błędem ortotypograficznym (spacji się w takiej sytuacji nie stawia). Przywołany w pytaniu zapis oznacza, że wodomierze będą wymieniane we wszystkich lokalach od numeru 1 do numeru 13 włącznie. Gdyby intencją piszącego było wskazanie tylko dwóch lokali, winien ich numery połączyć spójnikiem i (…w lokalach 1 i 13), a nie znakiem zakresu.

Łączę pozdrowienia

Adam Wolański