Zapis didaskaliów w transkrypcjach reality show

Zapis didaskaliów w transkrypcjach reality show

8.03.2022
8.03.2022

Dzień dobry, mam pytanie odnośnie do cytatów z programu reality show, które przytaczane są na zasadzie inicjał imienia (M: Jestem tutaj. / D: A ja tutaj.), i przy których wstawki wyjaśniające kontekst przytoczone są w nawiasach kwadratowych, w nowych wersach: [Michał wstał z krzesła i podszedł do lodówki]. Jak w takiej sytuacji te "didaskalia" zapisać? Czy powinny być zapisane kursywą? Czy kropka powinna znaleźć się za nawiasem? Czy, jeśli jest to jasne, nie trzeba dodawać "dop. aut."?

Konwencje zapisu didaskaliów w tekstach scenicznych nie mają do końca zastosowania w opisanej w pytaniu sytuacji. Jeśli tekst didaskalium jest składany od nowego wiersza w nawiasie kwadratowym, kursywa jest zbędna. Byłaby ona potrzebna tylko wówczas, gdyby nie było nawiasów.

Kropkę zamykającą zdanie (lub zdania) opisujące kontekst sytuacyjny umieszcza się zawsze po nawiasie. Należy rozważyć, czy nawiasy kwadratowe są konieczne. Jeśli w całym tekście nie stosuje się w jakimś innym określonym celu nawiasów okrągłych, należałoby je stosować do didaskaliów jako edytorski „środek pierwszego wyboru”.

Adam Wolański
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego