Zapis godzin z minutami oraz pomiar czasu

Czy są reguły odnośnie zapisu liczbowego – kiedy z kropką, a kiedy z dwukropkiem.

Zawody rozpoczęły się o godz. 11:00. Zwyciężył zawodnik, który przebiegł 1500 m w czasie 4:30,05, co oznacza, że biegł w tempie 3:00 min./km.

Wszystko napisałem z dwukropkami (poza oczywistym przecinkiem). Czy gdzieś powinny być kropki? Czy to jest dowolne?

W cyfrowym zapisie godziny z minutami liczbę minut podaje się zasadniczo po kropce, np. 7.45. W publikacjach niebeletrystycznych i niespecjalistycznych dopuszcza się zapisywanie liczby oznaczającej minuty po dwukropku, np. 17:45.

W zapisach pomiaru czasu liczby oznaczające godziny, minuty i sekundy oddziela się od siebie dwukropkiem (bez spacji), np. 7:11:57 (= 7 h 11 min i 57 s). Dziesiętne części sekundy oddziela się od sekund przecinkiem, np. 4:57,1 (= 4 min 57 s i 1/10 s).

Przywołane w pytaniu wypowiedzenia mogłyby przyjąć następujący kształt pisowniowy:

  • Zawody rozpoczęły się o godz. 11.00 (lub 11:00). Zwyciężył zawodnik, który przebiegł 1500 m w czasie 4:30,05, co oznacza, że biegł w tempie 3 min/km.

Oznaczanie zerowej wartości sekund (3:00) jest zbyteczne, jeśli w tekście nie porównuje się tej wielkości z innymi niezerowymi wartościami czasu w zakresie sekund. Po międzynarodowym oznaczeniu minut (min) nie stawia się kropki.

Adam Wolański