Zapis nazwisk

Jak się zapisuje polskie nazwiska? Czy zapis tylko dużymi literami jest poprawny gramatycznie??

Zarówno polskie, jak i obce nazwiska zapisujemy – jako nazwy własne – od wielkich liter, por. Kowalski, Malinowski, Nowak, Smith, Svensson, Meier, Pérez, Yamada. Jeśli z jakichś względów chcemy wyróżnić nazwisko, np. na stronie tytułowej książki albo na afiszu, możemy złożyć je całe pismem wersalikowym, por. JAN KOWALSKI, JOHN SMITH. Wszelkie tego rodzaju zapisy są poprawne ze względów ortograficznych oraz ortotypograficznych. Pisownia nazwisk wielkimi literami nie ma nic wspólnego z poprawnością gramatyczną, trudno zatem rozpatrywać omawianą tu kwestię w tych kategoriach.

Adam Wolański