Zapis oraz szyk imion i nazwisk

Jak zapisuje się imię i nazwisko? Czy zapisane tylko dużymi literami jest poprawne? Czy zapis w odwrotnej kolejności nazwiska i następnie imienia jest poprawny?

Imiona i nazwiska zapisujemy – jako nazwy własne – od wielkich liter, por. Jan Kowalski, Maria Malinowska. Jeśli z jakichś względów chcemy wyróżnić daną nazwę własną osobową, np. na stronie tytułowej książki albo na afiszu, możemy złożyć ją całą pismem wersalikowym, por. JAN KOWALSKI, MARIA MALINOWSKA.

Najbardziej rozpowszechniona w skali międzynarodowej jest zasada umieszczania w naturalnym szyku imienia przed nazwiskiem. Tak jest również w polszczyźnie. Nazwisko może występować na pierwszym miejscu tylko w zestawieniach sporządzonych w porządku alfabetycznym, np. w indeksach osobowych lub bibliografii.

Adam Wolański