Zapis rzeczowników odliczebnikowych

Szanowni Państwo,

proszę o rozstrzygnięcie. Co prawda zasady zapisu liczb w tekstach niebeletrystycznych pozwalają stosować zapis cyfrowy wszystkich liczb, ale czy stosowanie go do liczebników porządkowych nie będzie nadużyciem i czy osobliwy zapis „nasza sympatyczna 3” zamiast „nasza sympatyczna trójka” (w artykule https://news.blizzard.com/pl-pl/blizzard/23609765/the-lost-vikings-co-trzy-glowy-to-nie-jedna) można uznać za błędny z punktu widzenia czytelności tekstu?

Z poważaniem,

Adrian Wajer

Zasady edytorskie odnoszą się zasadniczo do cyfrowego zapisu liczebników (głównych, zbiorowych, porządkowych, ułamkowych), tymczasem w przywołanym w pytaniu wyrażeniu „nasza sympatyczna 3” cyfrą oznaczono nie liczebnik, ale rzeczownik odliczebnikowy. Czy zasady edytorskie można zastosować także w odniesieniu do tego rodzaju elementów tekstu? Zapewne tak, ale wymaga to krytycznego podejścia. Jak się wydaje, w odniesieniu do rzeczowników odliczebnikowych od 1 do 9 najlepiej stosować zapis słowny, por. np.

Dostał jedynkę z matematyki.

Mieszkał pod dwójką.

Słuchał trójki.

Zapis z użyciem cyfr w tego typu sytuacjach może się okazać nie do końca czytelny dla odbiorcy.

Rzeczowniki odliczebnikowe od 10 wzwyż można zapisywać także w formie cyfrowej, przy czym zapis ten zwyczajowo ujmuje się w cudzysłów, por.

Dziś wyjątkowo pojechał do pracy „12”, a w centrum przesiadł się do „23”

Adam Wolański