Zapis rzeczowników odliczebnikowych

 

Zapis rzeczowników odliczebnikowych

29.03.2021

Szanowni Państwo,

proszę o rozstrzygnięcie. Co prawda zasady zapisu liczb w tekstach niebeletrystycznych pozwalają stosować zapis cyfrowy wszystkich liczb, ale czy stosowanie go do liczebników porządkowych nie będzie nadużyciem i czy osobliwy zapis „nasza sympatyczna 3” zamiast „nasza sympatyczna trójka” (w artykule http:news.blizzard.com/pl-pl/blizzard/23609765/the-lost-vikings-co-trzy-glowy-to-nie-jedna) można uznać za błędny z punktu widzenia czytelności tekstu?


Z poważaniem,

Adrian Wajer

Zasady edytorskie odnoszą się zasadniczo do cyfrowego zapisu liczebników (głównych, zbiorowych, porządkowych, ułamkowych), tymczasem w przywołanym w pytaniu wyrażeniu „nasza sympatyczna 3” cyfrą oznaczono nie liczebnik, ale rzeczownik odliczebnikowy. Czy zasady edytorskie można zastosować także w odniesieniu do tego rodzaju elementów tekstu? Zapewne tak, ale wymaga to krytycznego podejścia. Jak się wydaje, w odniesieniu do rzeczowników odliczebnikowych od 1 do 9 najlepiej stosować zapis słowny, por. np.


Dostał jedynkę z matematyki.

Mieszkał pod dwójką.

Słuchał trójki.


Zapis z użyciem cyfr w tego typu sytuacjach może się okazać nie do końca czytelny dla odbiorcy.

Rzeczowniki odliczebnikowe od 10 wzwyż można zapisywać także w formie cyfrowej, przy czym zapis ten zwyczajowo ujmuje się w cudzysłów, por.


Dziś wyjątkowo pojechał do pracy „12”, a w centrum przesiadł się do „23”

Adam Wolański
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Zapraszamy do udziału w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Pobierz e-book i bądź na bieżąco!

Zakamarki młodej polszczyzny.

Nie przegap swoich promocji i zniżek!
Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. G. Daimlera 2. Dane mogą być udostępniane na rzecz PZWL Wydawnictwo Lekarskie Sp. z o. o. oraz ePWN sp. z o.o. w celu ułatwienia Użytkownikowi założenia konta w serwisie tych spółek. Więcej informacji o zasadach przetwarzania danych, w tym przysługujących prawach, znajdziesz w Polityce Prywatności.
Wyślij

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2021"!