Zapisujemy duże kwoty

Jak prawidłowo napisać: 4256 mln zł czy 4.256 mln zł? Czy istotne jest to, że liczba jest czterocyfrowa, czy ważniejsze jest, że wartość to 4 miliardy 256 milionów?

Pozdrawiam

Skróty liczebników można poprzedzać tylko jednościami, dziesiątkami lub setkami, a nie tysiącami, por. 3,9 mld (nie: 3900 mln), 2,5 bln (nie: 2500 mld). Poprawnie zatem napiszemy: 4,256 mld zł (= 4 256 000 000) czy 1,124 mld euro. (= 1 124 000 000). Miliony zapisujemy po przecinku dziesiętnym.

Nie należy tworzyć zapisów, w których składniki cyfrowe mieszają się ze skrótami liczebników. Zamiast: 80 mld 500 mln zł należy napisać: 80,5 mld zł. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy trzeba podać liczbę niezaokrągloną, w której niezerowe wartości określonych składników liczby są przedzielone składnikami o wartości wynoszącej zero, np. 1 000 200 000 zł. Tylko w takim wypadku dopuszczalny jest zapis: 1 mld 200 tys. zł. Konstrukcja typu: *1,0002 mld zł byłaby po prostu trudna do odczytania.

Adam Wolański