Zbędna kropka, niepotrzebny dwukropek

Szanowni Państwo,

czy poniższa treść, będąca uwagą do opisu bibliograficznego, jest poprawna?

Stanowi tom 4. sagi rodziny Dollangangerów. Tom 1. pt.: "Kwiaty na poddaszu", tom 2. pt.: "Płatki na wietrze", tom 3. pt.: "A jeśli ciernie", tom 5. pt.: "Ogród cieni".

Moje wątpliwości dotyczą m. in. kropek po liczebnikach. Z kontekstu jasno wynika o jaki rodzaj liczebników chodzi, więc czy ich użycie nie jest nadużyciem? To samo pytanie dotyczy dwukropków.

Pozdrawiam uprzejmie,

Daniel

Reguły interpunkcyjne zezwalają na pomijanie kropki w takich sytuacjach. Normy edytorskie mówią wprost o tym, że w kontekstach związanych z liczbą tomów, części, zeszytów, woluminów, stron, łamów, wydań itp. kropki nie stawiamy.

Zbędny jest też dwukropek po skrócie pt., ponieważ tytuł jest ujęty w cudzysłów (podobnie byłoby, gdyby był złożony kursywą). Dwukropek wprowadza elementy metatekstowe, jeśli nie są w żaden sposób wyróżnione (ani interpunkcyjnie, ani typograficznie).

Adam Wolański