Zbieg wstawek nawiasowych

Dzień dobry,

mam problem z połączeniem nawiasu, w którym znajduje się informacja dotycząca tekstu oraz przypisu harwardzkiego. Dla przykładu podaję zdanie: Największą ilość takich substancji wytwarzają drzewa iglaste (np. sosna)(Kawakami 2005: 30).

W tym przypadku mogłabym przeredagować zdanie, ale co jeśli informacja musi pozostać w nawiasie? Połączyć oba nawiasy średnikiem czy zostawić tak jak są?

Dziękuję za odpowiedź!

Pozdrawiam serdecznie

Oliwia

Najlepiej przypisy w stylu harwardzkim umieszczać w nawiasach kwadratowych. Wówczas tego rodzaju „zbitki” nawiasowe nie stanowią problemu. Jeśli jednak zalecenia edytorskie wydawcy nakazują użycie nawiasów okrągłych, należy się pogodzić z takimi połączeniami wstawek nawiasowych. Oczywiście, należy zadbać poprzez odpowiednią redakcję zdania, aby takie sytuacje zdarzały się możliwie rzadko. Jeśli już do nich dochodzi, pomiędzy obiema wstawkami nawiasowymi powinna się znajdować spacja międzywyrazowa. Należy też mieć na względzie i to, że miejsce umieszczenia wstawki nawiasowej wskazuje, do którego elementu wypowiedzenia odnosi się dany przypis, por.

Największą ilość takich substancji wytwarzają drzewa iglaste (np. sosna) (Kawakami 2005: 30). [Przypis odnosi się do całego zdania]

Największą ilość takich substancji wytwarzają drzewa iglaste (np. sosna (Kawakami 2005: 30)). [Przypis sugeruje, że przywołany autor wskazywał konkretnie sosnę spośród różnych drzew iglastych]

Adam Wolański