Zbyteczna kropka

Zbyteczna kropka

11.12.2023
11.12.2023

Dzień dobry,

bardzo proszę o rozstrzygnięcie, jak powinna wyglądać interpunkcja na końcu przytoczonego fragmentu tekstu, gdzie w cudzysłów jest ujęte całe zdanie pytające (niepoprzedzone wprowadzeniem z dwukropkiem).

„A może w ogóle nie muszę w tym uczestniczyć”, pomyślała, zasłaniając oczy ramieniem. „Dlaczego mam ryzykować życiem dla jakichś wielkich spraw, które nawet nie muszą mnie dotyczyć?”.

Czy ta kropka na końcu jest konieczna, czy może jednak postawiona nieprawidłowo?

Pozdrawiam.

W drugim wypowiedzeniu znak zapytania jest użyty prawidłowo. Stawiamy go bowiem w miejsce kropki, gdy zdaniem pytającym jest zdanie nadrzędne. Dodatkowo drugie wypowiedzenie stanowi ciąg dalszy przytoczenia czyjejś myśli, która jest ujęta w cudzysłów. W takich sytuacjach – tj. gdy przytoczenie ma formę pytania – cudzysłów zamykający stawiamy za znakiem zapytania. Tak więc kropka po drugim wypowiedzeniu – za pytajnikiem i cudzysłowem zamykającym – jest zbędna.

Zbieg znaków interpunkcyjnych typu: ?”. jest dopuszczalny tylko wówczas, gdy zdanie oznajmujące kończy się przytoczeniem czyichś słów w formie pytania, por. np.

  • Jego pytanie było jasne i stanowcze: „Kto to zrobił?”.
Adam Wolański
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego