Żle skrojony, ale mocno zszyty

Dzień dobry

Chciałbym się zapytać, co oznacza powiedzenie źle skrojony, ale mocno zszyty, ponieważ, kiedy sam szukałem znaczenia spotkałem się ze sprzecznymi definicjami?

Z wyrazami szacunku

Michał Maciałowicz

Szanowny Panie,

można sądzić, że wyrażenie źle skrojony, ale mocno zszyty weszło do języka potocznego za sprawą „Martwych dusz” Mikołaja Gogola. Występuje tam postać niejakiego Sobakiewicza, o którym główny bohater, Cziczikow, mówi: nieładnie skrojony, ale mocno zszyty (korzystałam z wydania widniejącego w Wikiźródłach, z 1876 roku, w przekładzie Zygmunta Wielhorskiego) i porównuje go do niedźwiedzia. Wyrażenie to opisuje wygląd mężczyzny – jest on wielki, niezgrabny, ociężały, ale solidny, potężny.

Trudno określić, jak frazeologizm ten jest używany współcześnie, gdyż jedyne poświadczenia jego użycia, do których dotarłam, pochodzą z serwisów, w których ludzie pytają (podobnie jak Pan) o jego znaczenie. Nie notuje go ani Narodowy Korpus Języka Polskiego, ani wyszukiwarka korpusowa Monco.

Z pozdrowieniami

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski