Żle skrojony, ale mocno zszyty

Żle skrojony, ale mocno zszyty

11.12.2020
11.12.2020

Dzień dobry


Chciałbym się zapytać, co oznacza powiedzenie źle skrojony, ale mocno zszyty, ponieważ, kiedy sam szukałem znaczenia spotkałem się ze sprzecznymi definicjami?


Z wyrazami szacunku

Michał Maciałowicz

Szanowny Panie,

można sądzić, że wyrażenie źle skrojony, ale mocno zszyty weszło do języka potocznego za sprawą „Martwych dusz” Mikołaja Gogola. Występuje tam postać niejakiego Sobakiewicza, o którym główny bohater, Cziczikow, mówi: nieładnie skrojony, ale mocno zszyty (korzystałam z wydania widniejącego w Wikiźródłach, z 1876 roku, w przekładzie Zygmunta Wielhorskiego) i porównuje go do niedźwiedzia. Wyrażenie to opisuje wygląd mężczyzny – jest on wielki, niezgrabny, ociężały, ale solidny, potężny. 

Trudno określić, jak frazeologizm ten jest używany współcześnie, gdyż jedyne poświadczenia jego użycia, do których dotarłam, pochodzą z serwisów, w których ludzie pytają (podobnie jak Pan) o jego znaczenie. Nie notuje go ani Narodowy Korpus Języka Polskiego, ani wyszukiwarka korpusowa Monco. 


Z pozdrowieniami

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Zapraszamy do udziału w plebiscycie

MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2022!

Pobierz e-book i bądź na bieżąco!

WYRAŻAJ SIĘ... PO POLSKU!

Nie przegap swoich promocji i zniżek!
Zagłosuj
Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. Gottlieba Daimlera 2. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Państwu Prawach, znajdą Państwo w Polityce Prywatności.

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2022"!