Zwroty adresatywne w korespondencji służbowej

Dzień dobry,

od dawna zastanawiam się nad formą „Kochani/Drodzy” – rozumiem, ze to jakaś forma grzecznościowa, ale wydaje mi się nad wyraz przesłodzona. Czemu ludzie zwracają się do ogółu per „kochani” – skąd się wziął taki zwyczaj – czemu „kochani”??? W mojej pracy ludzie nadużywają tego „kochani” (ilekroć piszą komunikat do grupy tak właśnie zaczynają) lub stosują formy tj. „Robaczki” i inne zwroty mające nadać tonu jakiejś zażyłości, sympatii.

Zwroty adresatywne typu: Drodzy, Kochani, Szanowni, jak również Drodzy Przyjaciele, Drodzy Współpracownicy, Drogi Zespole, Drodzy Moi itp., są dopuszczalne w wewnętrznej korespondencji służbowej tylko w sytuacji, gdy adresat naszej korespondencji jest zbiorowy i ze wszystkimi członkami owej zbiorowości jesteśmy na ty. Skoro bowiem jesteśmy ze wszystkimi na ty, to zwroty: Szanowni Państwo lub Szanowne Panie, Szanowni Panowie wprowadzałyby nadmierny dystans. Jednak w sytuacji, gdy tylko z częścią osób jesteśmy na ty, a z pozostałymi jesteśmy na pan lub pani, tego rodzaju formy adresatywne są niedopuszczalne. Zwrotów typu: Aniołki!, Kotki!, Robaczki Moje! należy w korespondencji służbowej bezwzględnie unikać.

Adam Wolański