a co za tym idzie

Czy wyrażenie „co za tym idzie“ ma status kolokwializmu? Czy jest dopuszczalne stosowanie tegoż w pracach naukowych oraz sytuacjach formalnych?

Wyrażenie w formie a co za tym idzie jest neutralne stylistycznie. Może się zatem pojawić w odmianie oficjalnej polszczyzny pisanej. Stanowi nieodmienny frazem pełniący funkcję spójnika. Wskazuje na wynik, następstwo czegoś. Jako że jest to spójnik, nie stawia się po nim przecinka. Dopuszczalne jest natomiast użycie myślnika, por. np.

  • Jak dawna Unia Wolności Komorowski uznał, że wyborcy, którzy nie doceniają osiągnięć III RP, a co za tym idzie domagają się od prezydenta i premiera szybkich zmian, są niedojrzałą częścią społeczeństwa.
  • Jak wiadomo, sport wymaga perfekcyjnej kontroli nad własnym ciałem, a co za tym idzie – perfekcyjnego ciała.
Adam Wolański