aktywny czytelnik

Dobry wieczór. Czy można napisać na dyplomie Dyplom Aktywnego Czytelnika? Chodzi o słowo „aktywny”, czyli taki, który regularnie wypożycza i czyta książki. Czy słowo to lepiej zastąpić innym, a jeśli tak, to jakim?

Przymiotnik aktywny (łac. activus ‘czynny’) ma w polszczyźnie dość ogólne znaczenie: ‘zdolny do działania, biorący w czymś żywy udział, przejawiający inicjatywę; czynny’. Skoro mamy aktywnych uczniów w klasie i aktywnego polityka, możemy mieć również aktywnego czytelnika, czyli osobę, która często korzysta z biblioteki, wypożycza z niej dużo książek i chętnie je czyta. Wyrażenie to nie budzi wątpliwości leksykalno-semantycznych.

Określeniem synonimicznym jest wyrażenie czynny czytelnik (jego „wadą” jest tożsamość brzmieniowa nagłosu obu członów). Oba te wyrażenia są stosowane również w języku bibliotekarskim. Oznaczają osobę, która w danym roku kalendarzowym ma aktywne konto użytkownika biblioteki oraz wypożyczyła określoną liczbę książek lub audiobooków.

Adam Wolański