biedronka i truskawka

Witam,
interesuje mnie etymologia słów biedronka i truskawka. Z góry dziękuję za pomoc.
Pozdrawiam.
Pochodzenie wyrazu biedronka nie jest do końca wyjaśnione: Wiadomo, że pierwotnie wyraz ten występował w postacie biedrunka i wiedrunka // wiodrunka. Forma biedrunka wskazuje na wpływ języka czeskiego (a w tym języku pochodzi od beran, tzn. baran) i dosłownie znaczy 'baranek (Panny Marii)', por. też polskie gwarowe panienka, panieneczka w tym samym znaczeniu oraz niem. Herrgottschäffchen 'baranek Pana Boga'. Natomiast forma wiodrunka pozwala łączyć ten wyraz ze staropolskim wiodro, czyli 'upał, słoneczna pogoda', ponieważ – jak pisze A. Bańkowski – „kiedy sucho i pogodnie na przedwiośniu, biedronki pojawiają się licznie (…), znacznie wcześniej od innych owadów”.
Wyraz truskawka pochodzi od dźwiękonaśladowczego trusk, co znaczy 'szelest, lekkie trzaskanie, jakie słychać przy odłamywaniu liści i owoców'. Wyraz zapisany już w XV w., odnosił się pierwotnie do różnych roślin.
Krystyna Długosz-Kurczabowa, Uniwersytet Warszawski