biskup Rzymu

Szanowni Państwo, chciałbym się dowiedzieć, dlaczego świętego Piotra nazywa się zaledwie biskupem Rzymu, a nie arcybiskupem czy kardynałem? Z uszanowaniem stały czytelnik Poradni

Wyrażenie biskup Rzymu (zapisywane również wielkimi literami: Biskup Rzymu) jest frazeologizmem oznaczającym ‘papieża’. Zgodnie z tradycją pierwszym biskupem Rzymu, czyli papieżem, był Piotr Apostoł.

Każdy papież jest równocześnie biskupem diecezjalnym diecezji rzymskiej (łac. Dioecesis Urbs seu Romana) z katedrą w Rzymie, na Lateranie.

Adam Wolański