błąd czy usterka?

Jak odróżnić błąd stylistyczny od usterki stylistycznej? Jest to ważne w kwestii pewnych rozstrzygnięć dla oceniających prace w ramach konkursu przedmiotowego z języka polskiego. Tym bardziej, że to, co dla jednego nauczyciela jest błędem, dla drugiego nim nie jest. Za błąd uznano użycie takiego powtórzenia: „Zamknąłem oczy i…”. Na następnej stronie uczeń napisał od akapitu: „Moim oczom ukazał się…”.
Bardzo dziękuję za szybkie udzielenie mi pomocy.
Z poważaniem.
Odpowiem w punktach:
1. Reguły konkursów ustalają ich organizatorzy.
2. Do kategorii wykroczeń stylistycznych trafia na ogół wszystko, czego nie da się łatwo zakwalifikować inaczej (jest to oczywiście pójście na łatwiznę ze strony oceniających).
3. W zasadzie błąd to wykroczenie poważniejsze niż usterka, ale po pierwsze z tych słów można sięgnąć jedynie po to, aby ocena brzmiała bardziej kategorycznie, a po drugie – aby ją złagodzić.
4. W praktyce więc między błędem a usterką może nie być różnicy.
5. Można powiedzieć też, że między błędem i usterką jest różnica tylko stylistyczna.
Mirosław Bańko, PWN