blokowisko

Czy wyraz blokowisko istniał w języku polskim w latach 70. i wcześniej? Słownik Doroszewskiego ani Szymczaka go nie odnotował – czy znaczyłoby to, że upowszechnił się on dopiero w latach 80.?
Blokowisko pojawiło się w suplemencie do słownika Szymczaka, wydanym w 1992 r. Tom 1 słownika, w którym blokowiska jeszcze nie było, ukazał się w 1978 r. Te daty wyznaczają w przybliżeniu okres, w którym blokowisko mogło wejść do polszczyzny. Trzeba jednak pamiętać, że słowniki reagują na zmiany w języku z opóźnieniem. Przypuszczam, że blokowisko to jednak nabytek lat 70., gdyż to w tym okresie zaczęło się w Polsce wznoszenie na wielką skalę ponurych osiedli z bloków w technologii wielkiej płyty.
Jeśli temat Pana interesuje, proszę zajrzeć do publikacji Nowe słownictwo polski. Materiały z prasy z lat 1972–1981 – być może blokowisko tam jest. W późniejszym tomie tej serii, obejmującym lata 1985–1992, zanotowano przymiotnik blokowiskowy, co utwierdza mnie w podejrzeniu, że blokowisko zastało zarejestrowane wcześniej.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski