coś odbiło się rykoszetem

Szanowni Państwo,
moje pytanie dotyczy związku frazeologicznego odbijać się rykoszetem. Czy oznacza on wyłącznie negatywne konsekwencje czegoś? W jakich połączeniach składniowych się go używa? Zdanie: „Nieuwzględnienie przez nich odmowy odbije się rykoszetem negatywnie na skuteczności prawnej wydawanego wyroku” nie jest chyba poprawne?
Dziękuję!
Aleksandra
Jeśli coś odbiło się na kimś rykoszetem, to niespodziewanie mu zaszkodziło, choć miało inny cel. W cytowanym zdaniu należy pominąć słowo negatywnie.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski