czeski błąd

Skąd powstała nazwa czeskiego błędu na oznaczenie tzw. literówek w piśmie?
Pozdrawiam i dziękuję za wyjaśnienie.
Czeskie błędy, czyli przestawienia liter w wyrazach pisanych na maszynie lub na komputerze, zdarzają się zwykle osobom, które piszą szybko, obiema rękami. Występują najczęściej między literami znajdującymi się po przeciwnych stronach klawiatury, np. a lub e mylone jest często z i. Piszemy więc nei zamiast nie. Może komuś te pomylone słowa wydały się podobne do czeskich? Nie wiem.
—Maria Krajewska, WSz PWN
Wyrażenie czeski błąd wyjaśnić można następująco. W języku czeskim (pod wpływem niemieckiego) liczebniki złożone występują w dwóch postaciach. Na przykład liczba 27 to dvacet sedm lub sedmadvacet. Ktoś, kto zapisuje takie liczby, łatwo może popełnić „czeski błąd”, przestawiając cyfry.
Grzegorz Dąbkowski, prof., Uniwersytet Warszawski