często-gęsto

Nieomalże powszechnie słyszę często-gęsto zamiast zwykłego często. Skąd się to wzięło?
PS. Dla Pana Jerzego Bralczyka w związku z hasłem w 444 zdaniach polskich. „W życiu jak w pokerze jest zasada karta – stół” – zasada, która obowiązuje we wszystkich chyba grach karcianych i oznacza niedopuszczalność cofnięcia zagrania. Jeśli kartę położyliśmy, dotknęła ona stołu, nie można już tego ruchu cofnąć.
Nie wiem, kto pierwszy powiedział często-gęsto i czy w ogóle uda się to ustalić. W ogólniejszym sensie na pytanie: skąd? można odpowiedzieć: z potrzeby zabawy językiem, która w tym wypadku znalazła swój wyraz w rymie. Są zresztą inne rymowanki językowe, krótsze i dłuższe, zob. Słownik rymowanek potocznego języka polskiego Marii Nagajowej.
Uwagę o 444 zdaniach przekażemy prof. Bralczykowi.
Mirosław Bańko, PWN

    Myślę, że w zwrocie „często gęsto” chodzi o wzmocnienie/intensyfikację wyrażenia, czyli o podkreślenie częstotliwości. Zwrot można sparafrazować w następujący sposób: ‘dość często (bardzo często?)’. Taką funkcję intensyfikacji mają także inne zwroty szeregowe języka polskiego, np. na prawo i lewo, z krwi i kości.

    Małgorzata Płomińska