daleka/ długa droga

Dzień dobry, zastanawiam się czy użycie przymiotnika „daleka” w wyrażeniu „daleka droga do siebie” jest poprawne? Czy raczej długa droga niż daleka?

Przywołane w pytaniu wyrażenie może być użyte w znaczeniu konkretnym (por. daleka droga do swojej siedziby, np. Ujechałem ledwo 10 km. Mam jeszcze daleką drogę do siebie) albo metaforycznym (por. czas potrzebny na dokonanie zmiany w zachowaniach, postawach lub emocjach przeżywanych przez jednostkę, np. Uczęszczam od miesiąca na terapię. Widzę, że czeka mnie jeszcze wiele pracy. Daleka droga do siebie samej). Niezależnie jednak od tego kontekstu rzeczownik droga w znaczeniu ‘podróż, którą ktoś odbywa’ może być łączony zarówno z określeniem daleka, jak i długa.

Adam Wolański