dopełniacz i/lub biernik

 

dopełniacz i/lub biernik

30.07.2021

Szanowni Państwo,

W pracy zaliczeniowej użyłam zdania „Można łatwo zauważyć, że rodzina nie zawsze jest w stanie zapewnić odpowiedniego wsparcia dydaktycznego, emocjonalnego i społecznego.”

Natomiast mój chłopak twierdzi, że zdanie powinno wyglądać „Można łatwo zauważyć, że rodzina nie zawsze jest w stanie zapewnić odpowiednie wsparcie dydaktyczne, emocjonalne i społeczne.”

Uprzejmie proszę o wyjaśnienie, które zdanie jest poprawne lub może oba są w porządku :)

Dziękuję,

Karolina

Zasadniczo jeśli zdanie twierdzące z dopełnieniem w bierniku zamieniamy na przeczące, zamiast biernika musimy użyć dopełniacza, np. Kupię samochód, ale Nie kupię samochodu. Dopełniacz jest obowiązkową formą dopełnienia także wtedy, gdy jest ono określeniem niezaprzeczonego bezokolicznika, który z kolei zależy od zaprzeczonej formy słowa osobowego, np. Nie skończyłem pisać listu (nie: *Nie skończyłem pisać list). Jeśli JEDNAK przed bezokolicznikiem występuje czasownik w rozwiniętym związku frazeologicznym, MOŻNA użyć albo dopełniacza, albo biernika, np. Nie uważał za stosowne zaprosić kuzynki albo Nie uważał za stosowne zaprosić kuzynkę. W przywołanym w pytaniu wypowiedzeniu mamy do czynienia z frazeologizmem być w stanie (coś zrobić) (‘mieć możliwości, siły, móc (coś zrobić)’), w związku z czym uprawnione są obie formy przypadkowe dopełnienia.

Adam Wolański
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Zapraszamy do udziału w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Pobierz e-book i bądź na bieżąco!

Zakamarki młodej polszczyzny.

Nie przegap swoich promocji i zniżek!
Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. G. Daimlera 2. Dane mogą być udostępniane na rzecz PZWL Wydawnictwo Lekarskie Sp. z o. o. oraz ePWN sp. z o.o. w celu ułatwienia Użytkownikowi założenia konta w serwisie tych spółek. Więcej informacji o zasadach przetwarzania danych, w tym przysługujących prawach, znajdziesz w Polityce Prywatności.
Wyślij

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2021"!