dr n. med. i n. o zdr.

Witam, mam pytanie dot. skrótu, jaki powinno się stosować w przypadku nadania stopnia doktora w dziedzinie nauki medyczne i nauki o zdrowiu, w dyscyplinie nauki o zdrowiu. Czy prawdą jest, że należy posługując się tytułem doktora odnosić się do dziedziny, a nie dyscypliny naukowej?. Dziękuję.

Od 2019 r. sprawa nadawania stopni i tytułów naukowych oraz stopni i tytułów w zakresie sztuki jest uregulowana w Prawie o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz.U. 2018 poz. 1668). Stopnie naukowe doktora i doktora habilitowanego nadaje się w dziedzinie nauki i dyscyplinie naukowej. Stopień naukowy doktora może być nadany w dziedzinie (art. 177, ust. 2).

Jeśli na dyplomie doktorskim nazwa przyznanego stopnia brzmi: doktor nauk medycznych i nauk o zdrowiu w dyscyplinie nauki o zdrowiu, to oficjalny jej skrót przyjmie formę: dr n. med. i n. o zdr., ponieważ w pierwszej kolejności wskazujemy nazwę dziedziny (a nie dyscypliny), w której uzyskano stopień. Por. też: dr n. ścisł. i przyr. (= doktor nauk ścisłych i przyrodniczych).

Adam Wolański